DünyaGüncelSağlıkYeme - İçme

COVİD-19 SÜRECİNDE NASIL BESLENMELİYİZ?

Korona virüse karşı evden çıkmadığımız bu süreç içerisinde sağlığımızı korumak yapılması gereken en önemli uygulamalardan biridir. Neler yememiz gerekli? Yemeklerimiz nasıl pişmeli? Meyve ve sebzeyi hangi sıklıkla tüketmeliyiz?

Öncelikle aldığımız besinlerin sağlıklı olmasına, raf ömrünün uzun ve dayanıklı olmasına dikkat etmeliyiz. Besinleri alırken de seçici olmalı, protein ve mineral açısından oldukça zengin olanı almalı ve tüketmeliyiz. Bu dönemde şekerli yiyecekler ve hazır gıdalardan uzak durmalı, hamur işlerine bir süre ara vermeliyiz.

Hazırlayacağımız yemekte gıdaların temizliğine oldukça önem vermeli, pişirimine özen göstermeliyiz. Az pişirmemeli, kısık ateşte iç kısmının da yeterli miktarda pişmesini sağlamalı ve yüksek sıcaklığa ulaştırmalıyız.

Meyve ve sebze tüketimini her güne çıkartmalı, her öğün yemeliyiz. Aldığımız meyvelerin mevsime uygunluğunu kontrol ettikten sonra tüketmeliyiz. Portakal, mandalina gibi C vitamini içeren meyvelere ağırlık vermeliyiz.

Bunların yanında besin değeri yüksek bir yiyecek olarak baklagilleri dilediğiniz sıklıkta tüketebilirsiniz. Size iyi bir protein kaynağı olacaktır. Diğer önemli protein kaynağımız olan balığı ise haftada en az iki kez yemeye özen göstermelisiniz. Bu sayede vücut direncinizi yükseltecek ve kendinizi koruma altına almış olacaksınız.

EVDE KAL!

SAĞLIKLI KAL!

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı