Genel

İzlediğimiz Dizi ve Filmler Yeme Alışkanlıklarımızı Değiştiriyor mu?

Ülkece evlerimizde bulunduğumuz süreç boyunca yapmaktan en çok keyif aldığımız aktivite film/dizi izlemek olsa gerek. Peki ya İzlediğimiz filmlerden ne kadar etkinliğimizin hiç farkına vardınız mı? Filmdeki veyahut dizideki karakterlerin büyüsüne kapıldığımız kadar tükettikleri besinlerde kapılıyoruz. Örneğin bi dönem ev hanımlarının izlemekten çok keyif aldığı Ufak Tefek Cinayetler dizisinde Merve Aksak Karakterinin entrikalı yaşamının ev Yapımı tatlısı cheesecakeleri dizinin yayınladığı günlerde yemek sepeti aracılığı en çok sipariş edilen ürün olduğunu biliyor muydunuz? Sen Anlat Karadeniz dizisinin geleneksel Trabzon yemeklerinin tenceremizde kaynaması bir nevi akşam yemeklerimizin menüsünü oluşturması hiç dikkatinizi çekmedi mi?

Lacasa da Papel dizisinin geçtiğimiz aylarda yeni sezonun yayınlanmasıyla tekrardan geniş izleyici kitlesiyle de buluşmuş oldu.Yayınlandığı ilk günden itibaren dizide kullanılan kırmızı tulum ve Dali maskesi birçok yapılan fiilerde birer simge haline geldiğini hatırlıyorsunuzdur.Dizide akılda kalıcı plan ve kutlama sahnelerinde genellikle hatırlayacağınız ilk ürün alkol ürünleri olacaktır.Aslına bakacak olursak İzlediğimiz dizi ve filmler aldığımız kalorileri de belirliyor. Karakomik filminde de vapurda geçen sahnelerinde limonata, çay ve kaşarlı tost ağırlıklıyken ikinci sahnelerde sağlıklı besleyici ek gıdalar, detoks suları dikkatimizi çekmektedir.Bir başka örnek verecek olursak, eminim hepimizin bir dönem çok severek ve izlediği Adanalı dizisini unutmamışsınızdır.Dizide Adana mutfağına ait olan acı biberler, turşular, isotlar, şalgamlar, ve saymakla bitiremeyeceğim geleneksel lezzetler ağırlıklıydı.

Peki ya şimdi Şöyle bi geriye dönüp düşünelim İzlediğimiz dizi ve filmlere kısa bi ara verip çiğ köfte istediğiniz, acaba akşama mısır ekmeği mi yapsam dediğiniz, acılı dürümler sipariş ettiğiniz, kendinizi mutfakta cheesecake yaparken bulduğunuz oldu mu ? Akşamların keyifli yarışma programı Survivor da takımlar için sunulan ödül oyunlarındaki besinlerin de aklımıza kazındığı aşikardır.Film veya dizilerdeki karakterlerin yaşamını ,giyim tarzını,hatta üslubunu dahi kullanırken tükettikleri besinlerinde bizleri etkisi altına almış olduğunun birkaç örnekle farkına varmış olduk.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı