Teknoloji

SİBER SALDIRI NEDİR?

Hızla gelişmekte olan teknoloji ile güvenliğimiz de maalesef ki tehdit altında. Bu teknoloji ile edinilen bilgileri kötü yönde kullanan kişilerin bilgisayarlarımıza ve bilgilerimize erişimi sağlanarak her konu üzerinde bize ait olmayan bilgileri değiştirme veya bilgilerimizi çalma, kullandığımız sistemleri devre dışı bırakma gibi birçok yetkisiz erişime siber saldırı denmektedir.

Siber saldırı olarak adlandırılan bu kötü girişimin de birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını örnek vermek gerekirsek:

Phishing adı verilen yöntem ile asılsız e-postalar gönderilerek veya güvenilir kaynak gibi gösterilip mesajlar atılarak kişinin kimlik bilgileri ve banka bilgileri çalınıyor. Bu yüzden bilgi sahibi olmadığınız postalar ve mesajlar ile iletişim kurmayınız.

Malware yöntemi ile ise solucan, Truva atı gibi kötü yazılımlar ile yapılan siber saldırı çeşididir. Bu yazılımlar ile kişinin internet ağlarına veya bilgisayar sistemlerine erişiliyor. Erişim sağlandıktan sonra ise sisteminizi çökertiyor veya uzaktan kontrol edebilir hale getiriyorlar. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise bu virüsler sisteminizde gizlenebiliyor ve çoğalabiliyorlar.

Siber saldırıya uğramamak için ilk önce bu gibi birçok çeşitlerini iyi öğrenmelisiniz. Ayrıca bilgilerinizi güvenli halde dosyalayın, bilgisayar sistemlerine virüs koruma programları yükleyin ve onları sürekli güncel halde tutmaya özen gösterin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı