DünyaGündemİş ve FinansYAZARIN KÖŞESİ
Trend

ARTAN İŞSİZLİK ABD EKONOMİSİNİ VE POLİTİKASINI YILLARCA SARSABİLİR!….

Amerikan ekonomisi yaklaşık olarak 100 yıldır görmediği bir siyasi ve ekonomik sorunla karşı karşıyadır. Büyük Buhran döneminden bu yana görülmemiş derecede büyük ölçekte oluşan işsizlik, son on yılın ekonomik kazanımlarını sildi. Maalesef bunun neticesi olarak kutuplaşmış siyasetin ve sosyal uyuşmazlığın düzelmesini yıllarca beklemek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Bundan sadece 2 ay önce yüksek iş oranları ve yükselen stok değerleri ile övünen Amerika Birleşik Devletleri Ekonomisi karmakarışık bir hale geldi.

Amerikan Hükümetinin resmi olarak 1948 yılından beri veri toplamaya başladığı İşsizlik Oranları rakamları, bugün Amerika Nüfusuyla oranlandığı zaman bundan daha yüksek seviyelere gelmediği görülecektir. Amerika Birleşik Devletleri İşsizlik rakamları yüzde 14,7 ye yükselirken, bu rakam Büyük Buhran döneminden beri görülen en yüksek rakamdır.

Maalesef tüm dünyada devam eden Covid – 19 neticesinde oluşan toplum sağlığı krizinin tetiklediği bu ekonomik çöküşün, işsizlik oranlarında kalıcı bir artışa sebep olabileceği düşünülmektedir. Salgın devam ederken Şirketler daha az personel ile çalışabilmek için yeni yollar geliştirmektedir, aslında hasta olmayan makinelere, doğru yönelmeye başlamış durumdalar.

Bunların yanında özellikle yaşlı insanları daha fazla etkileyen virüsten dolayı geçtiğimiz hafta içerisinde Başkan Trump tarafından ”60 yaş ve üzeri öğretmenlerin bir süre okuldan uzak kalmaları ” konusunda bir önermede bulundu.

Bu baharda mezun olacak üniversite öğrencileri belkide önümüzdeki on yıl içerisinde en kötü iş piyasası ile karşılaşacaklar. Bunun neticesinde daha düşük başlangıç maaşları ile işe başlamaları muhtemel görünüyor.

”The Washington Post newspaper.”
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı