Genel

Kendimizi Motive Edelim, Nasıl Motive Olunur?

Motive Olmanın Ayrıcalıkları

Kendimizi ve çevremizi motive etmenin birçok kolay ve basit yöntemi vardır. Bunlardan en kolayı ve en önemlisi de kişin kendini sevmesi ve kabullenmesidir. Eğer ki kişi kendinden memnun değilse bu memnuniyetsizlik onu mutsuzluğa doğru adım adım sürükler. Kişi kendi olduğu gibi sevmeli ve toplumun dayattığı yargılardan mümkün oldukça uzak bir yaşantı sürmelidir. Topluluklar arasında en kötü olarak kabul edilecek bir şeyse varsa oda ön yargıdır. Kişiler kişileri eleştirmekten asla kaçınmazlar ve bunu normal olarak görürler. Oysaki dışarıdan aldığımız bir olumsuz düşünce motivasyon kaybına neden olmaktadır.

Motivasyonunuzu bu ve bunun gibi durumlarda toplamak istiyorsanız öncelikle dış dünyayı ve başka kimselerin düşünceleri önemsemeyi bırakmalısınız. Çünkü her kişi özel ve tektir. Siz kendiniz için bir değer biçmelisiniz kendinizi sevmeyi kendinize ve etrafınıza saygı duymayı bilmelisiniz. motivasyon kaybı yaşadığınızı düşündüğünüz durumlarda sevdiğiniz müzikleri dinleyebilir dans edebilir size iyi gelen mutlu olduğunuz bir yerde olduğunuzun hayali kurabilir çok sevdiğiniz yakın arkadaşınızı annenizi öğretmenizi arayıp konuşma ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Sokağa çıkıp yürüyebilir, doğanın seslerini dinleyebilirsiniz.

Motivasyonunuzu en üst seviyede tutmak için kendinize güvenmeniz gerektiğini düşünüyorum kendine güvenen birey karşısındaki olumsuz faktörlere karşı daha sağlam durur. Bir başka motivasyon artıcı eylemse meditasyon yapmak olabilir. Meditasyon yapan kişilerin hayatla olan enerjisi çok daha yüksektir. Çünkü meditasyonun temelinde kişi kendini tanır ve kabullenir. Ayrıca düzenli bir şekilde meditasyon yapan kişilerin iç benliği huzuru yüksektir. Motivasyonun kaynağı kişinin kendisidir. Kendinizi mutlu etmenin yollarını bilmeniz gerekmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı