Yaşam TarzıYAZARIN KÖŞESİ

Bir Atasözünün Gerçek Hikayesi: Kıssadan Hisse

   Geçmişten günümüze kadar uzanan uzun süreçlerde hep büyüklerimizden özlü sözler duymuşuzdur. O atasözleri ananelerimize dedelerimize annelerinden teyzelerinden miras kalmıştı. Şimdi de bizden çocuklarımıza miras kalacaktır. Atasözleri geçmişten günümüze atalarımız aracılığı ile gelen, deneyimlerden yararlanarak gözlemlere dayanan, koşa ders veren, yol gösteren özlü sözlerdir. Toplum tarafından benimsenerek ortak olarak kullanılan ve ortak düşünce ve yargıları ifade eden kalıplaşmış sözler topluluğuna atasözleri denilmektedir. Duyduğumuz bildiğimiz birbirinden Farklı ve güzel bu kalıplaşmış sözlerin birde rivayetleri birer hikayeleri var. Ne ekersen onu biçersin sözünü genellikle yapılan bir işin eylemin sonunda karşılığını alacağını ifade etmek içerim kutlarız. Örneğin iyilik yapan iyilikle karşılık bulur gibi. Şimdi bu atalarımızdan vize kalan nacizane özlü sözün hikayesini öğrenelim.

Bir rivayete göre; Bir zamanlar yaşlı bir çift geçimlerini sağlamak amacıyla evde kendileri tereyağı yapmaktaymışlar. Yaşlı adam eşinin hazırlamış olduğu tereyağlarını her gün bakkala götürüp satarmış. Bakkala tereyağlarını teslim eden yaşlı adama bakkalcı da öyle bir güven oluşturmuş ki bakkal gelen tereyağları hiç tartmaya gerek duymadan satışa çıkarırmış.

Günün birinde, şeytan mı dürttü ne olduysa bakkalın aklına tereyağlarını tartmak gelmiş ve Tereyağları tarttığında terazide tereyağının 900 gram geldiğini görünce öfkesinden deliye dönmüş.Nasıl olsa ertesi günün yaşlı adamın tekrardan geleceğini bildiği için bunun bedelini ödeyeceğini düşünerek hayaller kurmuş. Ertesi gün olduğunda yaşlı adam tekrardan elinde eşiyle beraber hazırladığı tereyağı ile bakkala gelir. Bakkalcı yaşlı adamı görür görmez ‘bir daha senle alışveriş yapmayacağım hile yaptın tereyağları 900 gram geldi’ der. Yaşlı adam utanıp ezilip büzülerek, ‘Bizim terazimiz yok, fakat sizden aldığımız 1 kiloluk şekeri ağırlık olarak kullanıyoruz’ diyerek bakkala cevap verir. Bu sözlerin üzerine bakkalcı hemen utana sıkıla yaşlı adamdan özür diler…

Anlatılan bu hikayeden ne ekersen onu biçersin sözünün günüme kadar gelmesini ve unutulmamasının bir nedeni olarak görebiliriz. Çünkü birçoğumuz günlük yaşantımızda iletişim kurduğumuz iş yaptığımız insanların bizlere baskılayıcı, anlayışsız davrandığı izlemine kapılmış halde buluruz. Oysaki ektiğimiz tohumların meyvelerinin istediğimiz gibi olmamasının bir nedeni kendimiz olabiliriz. Unutmayın ne ekersek onu biçeriz. İyilik eden iyilik bulur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı