Yaşam TarzıYAZARIN KÖŞESİ

Renklerin Anlamları

Renkler, hayatımızı güzelleştiren ve anlam katan en önemli unsurdur. Yağan yağmurdan sonra bulutların arasından süzülen yedi muhteşem renkle hayranlıkla bakarız hep. Yaşadığımız bu dünyayı siyah beyaz bir film gibi düşünebiliyor musunuz? Şahsen ben düşünemiyorum. Çünkü renklerim bizlere kattığı bazı anlamlar var. Hayatımıza renk katan anlamlar.

Örneğin sarı rengi ele alalım. Sarı renk geçiciliği ve çekiciliği ifade etmek için kullanılan bir renktir. Taksilerin sarı renkle olması dikkat çekmelerini sağlar ve aynı zamanda da geçici olduğunu vurgular. Ayrıca en az pigmente sahip olan renk sarı renktir. Turuncuda dikkat çeken renkler arasında yer almaktadır. İngiltere’de Marks & Spencer mağazalarında tüm satış elemanları pembe gömlek giyinirler Bunun nedenini ise pembe renginin insanda rahatlık ve huzur hissi oluşturmasıdır. Kırmızıya göre daha yumuşak olan pembe İlkbaharın rengi olarak da tanımlanmaktadır. Huzurun ve güvenin rengi olarak bilinen mavi sakinliği de temsil etmektedir. Bankaların da logoların da en çok kullandıkları renk yeşil ve mavidir renkleridir. Mavi ile yeşili tercih etmelerinin nedeni Mavi ile büyük olduklarını yeşille de güvenilir olduklarını vurgulamaktadır.

Yeşil ve mavi birlikte kullanıldığında sağlamlığı temsil etmektedir. Yeşil de kendi başına güveni temsil etmektedir. Ayrıca hiç dikkat ettiniz mi kasaplar tabelalarında hiç yeşil rengini kullanmazlar çünkü yeşil rengi vejetaryanlığı simgeler. Bu yüzden kasaplarda yeşil renkten ziyade Kırmızı rengi tercih edilmektedir. Kırmızı renk insanda açlık hissi uyandırır. Kasaplar gibi birçok test food markaları kırmızı rengini marka imajlarında kullanırlar.

Siyah renk ise hırsı, gücü ve tutkuyu anlatmaktadır. Siyah rengin Konsantre olma üzerinde de etkileri vardır. Temizliği ve saflığı simgeleyen renk elbette beyazdır. Aynı zamanda istikrarı da simgeleyen beyaz renk kişilerde kalıcılığı simgeler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı