GenelSağlıkYaşam TarzıYeme - İçme

Kafeinin Etkileri Nelerdir?

Toplumumuzun gelenek ve görenekleri içerinde yer alan kahve kültürü vazgeçilmez bir damak tadımızdır. Birçok önemli günlerde kahve içilir ve kırk yıl hatrının olması temenni edilir. Hayatımızın koyu sohbetlerine dahil olan kahvenin bazı etkilerine açıklık getirelim. Sabahın erken saatlerinde işlerine giden bireylerin sıklıkla kahve içmeyi tercih ettiğini farketmişsinizdir. Bunun nedeni kahve içerisinde bulunan kafeinin fazla olması ve kişiyi uyarmasıdır. Kafeinin tarihçesi 1819 yılına dayanmaktadır. Aslında 1819 yılında Alman kimyager Friedrich Ferdinand tarafından keşfedilmiştir. Kafein tüketimi dendiğinde akla ilk gelen içecek türünün sadece kahve olmadığını belirtmekte fayda var. Çayda ve kakao gibi yaprak veya meyve halindeki besinlerde de doğal halde bulunan ergojenik uyarıcı bir destektir. Enerji ve kola gibi hazır içeceklerde ise sonradan kafein ilave edilmektedir.

Kafeinin kullanış amacına göre kişiye pek çok yönden fayda veya zarar verebilir. Doğru bir ölçüde kullanmak gerekmektedir. Yoğun iş hayatınızın bitmek bilmeyen uzun gece mesailerinde dinlenme ihtiyacınızı ortadan kaldırmak amacıyla kafayı tüketme size iyi gelecektir. Ayrıca odaklanmamızı maksimum seviyeye çıkartacaktır. Öğrenciyseniz ve geç saatlere kadar çalışmamız gereken sınavlarınız varsa ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi size verir. Okuduğunuzu anlamamıza yardımcı olur. Metabolizma hızını artırıcı etkisi olduğu da bilinen kafein daha hızlı yağ yakmanızı sağlar. Kafeinin biri diğer yoğun etkisi de kan basıncını ve nabzı yükseltmesidir. Kan basıncı ve nabzı yükselmesi böbreklerde daha fazla kanın süzülmesine yardımcı olmaktadır ve dolayısıyla da vücuttan daha fazla suyun atılmasını sağlar.

Yararı olduğu kadar zararı olan kafeini doğru ölçüde tüketmezseniz uykusuzluğa bağlı olarak öfkeli ve agresif davranışlar içerinde bulunabilirsiniz. Nabzın aşırı yükselmesi halinde ellerde titremelerin görülebilir. Ayrıca mide ekşimesine ve kalp çarpıntısı şikayetleriniz olabilir veyahut da artabilir. Çoğu zarar azı karar sözünden yola çıkılarak tükettiğimiz gıdaları normalinden daha fazla kullanırsak hiç beklemeyeceğimiz sonuçlar elde edebiliriz. Bu nedenden ötürü sağlıklı ve düzenli beslenmeye önem verin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı