GenelYaşam TarzıYAZARIN KÖŞESİ

Sanat Nedir?

Sanat kavramı çok uzun yıllar içerisinden beri hayatımızın odak noktasıdır. Yaşamın sürekliliği içerisinde birçok alana evrilen ve Farklı bakış açıları getirilen sanat kavramı aslında Arapça kökenli bir kelime olup üretmek ve yapmak anlamlarını taşımaktadır. Sanatın sözlük anlamı ise bir duygunun, tasarımın, güzelliğin, dışa vurumunda, anlatımında kullanılan yöntemlerin tümü ve bu yöntemlerle ortaya konulan üstün yaratıcılık olarak tasvir edilmektedir. Yani sanat insanın yaşadığı ve hissettiği duyguları eserlerine yansıtmasıdır. Sanatın ilk duygu aktarımı mağarada yaşam süren ilkel insanların mağara duvarlarına çizdiği resimler olabilir.

Aslına bakılırsa sanat kavramı kendi içerisinde birçok dala ayrılmıştır ve tartışma konusu olmuştur. Örneğin felsefede sanat fayda sağlama ya da beğenilmesi gerektiği düşünülen bir obje olarak görülmektedir. Ünlü edebiyatçıların kimisi için de sanat sanat içindi kimisi için de toplum içindi. Estetik ise ilk kez Alexander Gottlieb Baumgarte tarafından kullanılmıştır ve algı duyum anlamlarını kapsamaktadır. Güzel sanatlar ve güzel üzerine düşünme sanatı olarak da bilinen estetik kavramı günümüzde sadece bir güzel kuramı olmaktan ziyade bizzat sanatın ne olduğuna yönelen bir sanat kuramı olarak gelişmeye başlamıştır. Sanat felsefesinin temellerini atmıştır. Estetik güzel olan her şeydir. Duygu ve beğeninin yargılanması olayına estetik adı verilmektedir.

Peki ya sanat ve statik arasındaki ilişki nedir? Sanat ve estetik kavramı birbirini tamamlayıcı nitelikte olan iki temel kavramdır. Sanatın konusu estetiktir. Sanat kişinin kendisinde olan yeteneğini kullanma ve öğrenme becerili üzerinde doğada gördüğü nesneleri kısmen ya da değiştirerek eserine yansıtmasıyken, estetik ise kişinin içerisinde olan güzellik duygusunu maddeleştirmesidir. Sanat eserini ortaya çıkartan kişi gruplarına sanatçı denilir. Sanatçının eserini yaratırken  yansıttığı duysal özellikleri estetiği ortaya çıkarır. Yani sanat eserleri sanatçıların ortaya çıkardıkları birer estetik objedir. Bu nedenden ötürü de sanat ve estetik kavramı birbirlerinden Farklı  fakat ayrı olarak da düşünülemeyen kavramlar arasında yer almaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı