GenelYaşam TarzıYAZARIN KÖŞESİ

Zamanın Önemi

Zaman kavramı herkes için çok önemlidir. Zaman bir kere geçti mi bir saniye öncesine dahi dönmek mümkün olmamaktadır. Ömrümüzden yıllar biz istemesek de geçip gidiyor. Zamanımızı doğru kullanmayı da pek bilmiyoruz ve su gibi hızlıca geçip gidiyor zaman. Bu denli geri dönüşü olmayan olgunun içerisindeyken vaktinizi ne gibi işlere ayırdığınızı hiç düşündünüz mü? Örneğin günün kaç saatini kendinize ailenize hobilerinize ayırıyorsunuz? Birçoğumuz yaşadığımız bu hareketli yoğun tempolu hayat içerisinde pek de fazla vakit bulamamaktan şikayetçidir. Yaşantımızın her anında olan be aleyhimize işleyen zamanın maddeleştirmiş hali olan kol saatlerini veya duvar saatlerini hiç farketmemişsin zamanın göstergesi olan saatlerin tarihi çok uzun yıllara dayanmaktadır.

Bilinen ilk güneş saatin Mısırlılar tarafından yapılmıştır. Mısırlılar güneşin belli bir düzen içerisinde doğduğunu ve battığını farketmiştir. Bunun üzerine güneşi esas alarak dairesel bir alan üzerine çubuk saplamışlardır ve çubuğun gölgesine bakılarak hangi zaman aralığında olduklarını anlamaya çalışmışlardır. Bu basit yöntem zaman içerisinde geliştirilmiştir çünkü güneş saati güneşli havalarda işe yaratmaktaydı. Bu yüzden dolayı Su Saatini icat ettiler. Bu su saatleri geceleri de işe yaradığı için farklı yerlerde buna Gece Saati de denilmeye başlanmıştır. Daha sonrasında su saatini de yeterli gelmemeye başlayınca kum saatini kullanmaya başlamışlardır. Kum saatinin tepesindeki tüm kumlar aşağıya akarsa tam yarım saat geçtiğini anlayabiliyorlardı. Bu sistemlerinde kullanışsın bulan çağın insanları mum saatini kullanmaya başlamışlardı. Tüm bu saat çeşitlerinden sonra artık daha kullanışlı bir saat icat edilmiştir. 1000 yılında Papa ikinci Silvestır tarafından icat edilen rakkaslı saatler oldukça büyüt boyutlardaydı.

Rakkaslı saatin çarkını küçültmek ve geliştirmek üzere Galileo çalışmaya başlamıştır. Galileo, bir ipe bağlı ağırlıkların büyüklükleri ne olursa olsun, ipin uzunluğu aynı ise sallantılarını aynı zaman diliminde hareket ettiklerini keşfetti. Bunun üzerine de bu buluşu üzerinde yoğun düşünme ile bir sallantısı bir saniyeyi ifade eden rakkaslı saatler icat etmiştir. Çağların zamanı bilme ve öğrenme üzerinde göstermiş oldukları yoğun çaba ve emeğe karşılık olarak bugün bizler zaman kavramını konuşabiliyoruz. Saatin kaç olduğunu hiç tereddüt etmeden rahatlıkla cevaplayabilmekteyiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı