ekonomi&finansİş ve FinansYAZARIN KÖŞESİ
Trend

Ekonomi,Borsa ve Finans Konulu Etkileyici Filmler…

Ekonomi ve finans konuları hemen hemen hepimizde merak uyandıran, bir o kadar da karmaşık gelen konulardır. Özellikle Borsa ve Yatırım kelimelerini duyduğumuz anda para kazanma iştahımız kabarır. İşte siz değerli takipçilerimiz için finans dünyasını Hollywood’a taşıyan başarılı aktörlerin yer aldığı hemen herkesin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz filmlerin listesini hazırladık. Para kazanma hırsı, açgözlülük, ihtişamlı yaşam,  riskler, kazançlar ve kayıpların yer aldığı, sürükleyici olduğu kadar da öğretici filmleri mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz. Yokmuyum ekibi olarak iyi seyirler dileriz.

Wall Street (1987)

WALL STREET ( BORSA)

İşletme Bankeri olan Bud Fox (Charlie Sheen) utanmazcasına açgözlü bir Wall Street satın alma yöneticisi olan Gordon Gekko’nun (Michael Douglas) baştan çıkarıcı büyüsüne kapılır. Gekko Fox’u kanatlarının altına alır ve bu şirket avcısını en tepeye taşıyacak olan vicdansız taktikler konusunda eğitmeye başlar. Ancak Gekko öğrencisine tanıdıklarının ve akrabalarının işlerine mal olabilecek gizli bir satın-alma düzmecesini haber verdiğinde, Fox vicdanının sesini daha fazla göz ardı edemez ve bu oyunu bozmaya karar verir.

BOİLER ROOM (2000)

BOİLER ROOM ( KAZAN DAİRESİ)

Seth Davis (Giovanni Ribisi) kendine ait küçük bir yasadışı kumar salonu işleten bir gençtir. Babasının karşı çıkmasına rağmen çok para kazanma hırsıyla, tanıştığı adamlardan birinin önerisine uyarak şehrin yeni borsa şirketlerinden birinde çalışmaya başlar. Daha çok paradan başka hiçbirşey düşünmeyen bu şirkette Seth kısa sürede yükselir ve çok para kazanmaya başlar ve bu hızlı hayatın zevkine kapılır. Ancak yaşadığı birkaç olayın ardından şirketin de bazı kirli işlere bulaşmış olabileceğini düşünüp kendi vicdanını sorgulamaya başlar.

GLENGARRY GLEN ROSS (1993)

GLENGARRY GLEN ROSS (AMERİKALILAR)

Ünlü oyun ve senaryo yazarı David Mamet’ın bir eserinden uyarlanan filmin tamamı 2 gün içerisinde geçiyor. Bir grup emlak pazarlamacısı bağlı oldukları şirket tarafından eğer adamakıllı birer satış yapmazlarsa kovulacaklarını anlıyorlar. Bu bir grup emlak satıcısının o akşam yaşadığı çelişkiler ve ayakta kalabilmek için verdikleri haybeye mücadele içlerinden bazılarını çalıştıkları büroyu soymaya bile itecektir. Özellikle yıldız oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film başarılı bir tiyatro uyarlaması olarak biliniyor.

THE COMPANY MEN (2010)

THE COMPANY MEN ( ŞİRKET ADAMLARI)

Film, küçülmeye giden büyük bir şirkette çalışan üç adamın bir yılını anlatıyor.2013 ekonomik buhranında GTX şirketinde çalışan binlerce kişi şirketin küçülme politikası yüzünden işini kaybetmek üzeredir. Bobby Walker (Ben AFFLECK) ‘da bunlardan biridir.

TOO BİG TO FAİL (2011)

TOO BİG TO FAİL (KAYBEDİLEMEYECEK KADAR BÜYÜK)

2008 yılında Amerika’da başlayan ve tüm dünyayı saran ekonomik krize sebep olan olayları ve kriz sürecinde büyük şirketlerde yaşananları, Amerikan hükümetinin ekonomik sistemi ve kendisini kurtarmak için nasıl çabaladığını anlatıyor.

INSIDE JOB (2010)

INSIDE JOB (İÇ İŞLER)

Beş bölümden oluşan film, yasal ortamda ve bankacılık uygulamalarında gerçekleştirilen değişikliklerin finansal krizin oluşmasında nasıl yardımcı olduğunu araştırıyor.2008 yılında ABD’de patlak veren küresel mali krize nelerin sebep olduğu anlatan belgesel, 2011 yılında OSCAR tarafından ‘En İyi Belgesel’ Ödülüne layık görülmüştür..

MARGIN CALL (2011)

MARGIN CALL (OYUNUN SONU)

Bir yatırım bankası, müşterilerine yüksek riskli yatırım araçları satarak milyon dolarlar kazanırken, bu satışları; piyasanın giderek kararsızlaşan durumdan haberdar etmeyerek yapmaktadır. Olayın patlak vereceği gün öncesi; 2 genç broker risk seviyesinin güvenlik bariyerini geçtiğini ve şirketin tüm mal varlığı portföyünün felakete doğru gittiğini fark eder.Durumdan haberdar olan firmanın üst yönetimi acilen gece yarısı toplantsı düzenler ve 2 ana seçenek üzerinde müzakereye başlar. Ya 107 yıllık firmanın Wall Street’in kalanıyla birlikte iflas etmesine göz yumacaklardır ya da durumdan ilk haberdar olan kişiler olmalarının avantajını kullanarak firmanın ayakta kalabilme şansının olduğu ancak müşterilerini kazıklayacakları bir planı uygulayacaklardır.

THE BIG SHORT (2015)

THE BIG SHORT (BÜYÜK AÇIK)

Dünya ekonomisi hakkında belli bir bilgi seviyesine sahip, ancak bankacılık sektöründe yer almayan 4 kişi, 2000’li yılların ortasında yaşanan büyük ekonomik krizi önceden sezerler. Ancak gerek bankalar, gerekse hükumetler bu durumu ısrarla görmezden gelmeye devam etmektedir. Oluşan bu büyük açığı ancak her şeylerini kaybetmeyi göze alacak kadar cesur olanlar, risk almaktan korkmayanlar değerlendirebilecektir. Sonunda ya batacak, ya da muazzam paralar kazanacaklardır.
Film 4 dalda Altın Küre’ye aday gösterildi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı PNG-1-1024x368.png
WALL STREET 2 – MONEY NEVER SLEEPS (2010)

WALL STREET 2 MONEY NEVER SLEEPS ( BORSA 2 – PARA ASLA UYUMAZ)

Sinema tarihinin en büyük anti-kahramanları arasında gösterilen efsane broker Gordon Gekko yeniden beyazperdeye dönüyor. Ünlü yönetmen Oliver Stone’un 1987 yılında finans piyasasındaki çetin mücadeleyi anlattığı “Wall Street” adlı filminde yer alan Gordon Gekko, kimi zamanlarda aldığı sert, yer yer kural tanımaz kararlarıyla hafızalarda yer etmişti. Wall Street’in en parlak yıllarını yaşadığı dönemde özellikle içeriden bilgi alarak servetini katlayan Gekko’nun maceraları şimdi aradan 20 yıl geçmesi ardından yeniden gündeme geliyor.
 “Wall Street” filminde de Gekko’yu canlandıran ünlü ABD’li aktör Michael Douglas, 20 yıl sonra çekilen”Money Never Sleeps – Para Asla Uyumaz” adlı filmde de aynı karakterle başrollerden birisini üstleniyor. Douglas’ın büyük övgüler kazanmasına neden olan Gekko, gerçek hayatta 1980’li yıllarda özellikle riski yüksek tahvillerde yaptığı işlemlerle milyarlarca dolarlık servet yapan Michael Milken’i model alarak yaratılmış bir karakter.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı PNG-1-1024x368.png
THE WOLF OF WALLSTREET (2013)

THE WOLF OF WALLSTREET (PARA AVCISI)

Para Avcısı, gerçek bir yaşam öyküsünü konu ediyor. Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90’ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok uzakta değildir…
Yönetmenliğini Martin Scorcese’nin üstlendiği film Amerikan borsasında komisyoncu olan Jordan Belfort’un biyografisinin bir uyarlaması. Filmin başrolünde Leonardo DiCaprio yer alırken kadroda Jonah Hill, Kyle Chandler ve Jean Dujardin kendisine eşlik ediyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı PNG-1-1024x368.png

Yoluyla
www.gurmevadi.com 'un katkılarıyla hazırlanmıştır.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı