SağlıkYaşam Tarzı

Karantina Günlerinde Hareket, Uyku ve İletişim Üçlüsü

Tüm dünyanın gündemine kabus gibi çöken covid-19 yaşantımızın büyük bir kısmını etkilemekte. Televizyonu açtığımızda hemen hemen her haber kanalına konu olmuş durumda. Yaşantımız içerisini bu denli etkilerken birçoğumuzun da ruhsal açıdan etkilemektedir. Virüs dahilinde dikkat edilmesi gereken hijyen kuralları konusunda aşırıya kaçan panik olan be bu paniğin üstesinden gelemeyen her aldığı yiyeceği yıkayan hatta deterjanla yıkayan veya kendisini bunalmış hisseden birçok insanımız var. Tabii ki önlemlerimizi alarak kendimizi koruyacağı fakat bunu yaparken de dikkat etmemiz gerekir. Kaş yaparken göz çıkarmamalıyız her şeyin fazlası zarardır sözünü hatırlamakta fayda var. Pandemi dönemi bölünce endişe kaygıyla mücadele eden uykusuz kalan yeme bozukluğu sorunu ile karşılaşan aile içerisinde anlaşmazlıklar yaşayan öfke patlamaları hisseden milyarlarca insan var. Tüm bu ruhsal dengemizi çevreleyen duyguları bastırmak hiç de kolay değil. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz birkaç naçizane önerim olacak sizlere.

Stresle baş etmenin en etkili yollarından biri olan eylem egzersiz yapmaktır. Evde yapılabilecek esneme egzersizleri sayesinde hem daha keyifli olursunuz hem de yaşadığınız uyku problemini çözmenize rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Basit egzersizleri sıklıkla yapmak yeterli olacaktır. Örneğin nefes egzersizleri veya temel yoga hareketlerini yapabilirsiniz. İçerisinde bulunduğunuz ve evden çıkamadığınız süreç boyunca can sıkıntınızı giderecek el sanatları, çizim, ya da aile üyeleriyle video oyunları oynamak gibi aktivitelere yöneltebilirsiniz. Zamanın nasıl geçtiğini unuttuğunuz takdirde yoğun olarak aklınızı kurcalayan bunalımdan çıkmış olacaksınız. Kendinizi iyi hissettiren bir psikolojik duruma girmenize yardımcı olacaktır.

Her ne kadar sosyal yaşantınızdan uzaklaşmış olursanız olun gerek aile bireylerinizle ev içerisinde gerekse etkileşimde olduğunuz arkadaşlarınızla konuşmak sizi güvende hissettirecektir. İletişim kurmaktan kaçmayın. Tam aksine iletişimi başlatan kişi olun. Mümkün olduğu kadar hareket edin. Müziğinizi açın ve dans edilen bu durum sizi sandığınızdan da çok mutlu edecektir. Uyku düzeninizin bozulduğunu düşünüyorsanız da kendinize yepyeni bir program yaratın. Sabahın erken saatlerinde günün doğuşunu izlemek .gün doğumu ile egzersiz yapmak güne pozitif başlamanıza yardımcı olacaktır. Hiç şüphesiz karantina dönemini ruhsal açıdan en sağlı şekilde destekleyici etken vardır. Bunlarda düzenli uyku, hareket halinde olma ve iletişim kurmaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı